Binalar ve Konutlar Değerleme

Binalar ve Konutlar Değerleme

Binalar ve Konutlar Değerleme

Binalar ve Konutlar Değerleme çalışmaları sonucunda binaların kira ya da satış fiyatları üzerinde değişimler olabiliyor. Bir konutun değerinin takdir edilmesine işlemine konut değerleme deniliyor. Bu işlem sadece değerin belirlenmesi için değil aynı zamanda teknik açıdan incelemeler yapılması için de önemlidir. Birbirinden farklı bilgiler alınarak konut değerleme işlemi yapılır. Bu bilgiler binanın satılmasında ya da kiralanmasında etkili olacaktır. Bu alanda uzman ekipler tarafından yapılan bu analizler ile mülk sahipleri kira ya da satış işlemlerinde zarar etmeden alışverişler yapmış olacaktır. Bu nedenle bina değerleme işlemi alım ve satım işlemlerinde çok önemlidir.

 

Konut Değerleme Nasıl Yapılır

 

Binalar ve Konutlar Değerleme ile konutun değeri takdir edilir. Gayrimenkul değerleme uzmanları SPK’dan lisans almalıdır. Lisans bölümü tamamlayan öğrencilere de bu alanda görev alabilirler. Yeni mezunlara da değerleme elemanı unvanı verilebiliyor. Bu alanda Binalar ve Konutlar Değerleme raporları şirketlere bulunan SPK lisanslı uzmanlar tarafından kontrol edilir. Sorumlu değerleme uzmanı tarafından da kontrol edilerek rapor kullanılabilir hale getirilir. Genel olarak Binalar ve Konutlar Değerleme analizi için konut kredisi başvurusu yapanlar başvuru yaparlar. Kredi çekmeye müsait olanlar almayı düşündükleri konut için ekspertiz yaptırırlar. Bu durumlar şubeler ekspertiz talebinde olurlar. Bankaların genel müdürlüklerinin talep ettiği bu işlemler anlaşmalı firmalar tarafından ya da bölgedeki tecrübeli uzmanlar tarafından yapılacaktır.

 

Konut Değerleme Saha Çalışması

 

Binalar ve Konutlar Değerleme çalışmalarında şirketler değerleme uzmanına yönlendirmeler yaparlar. Uzman gerekli işlemler için tapu bilgileri tapu dairesine ve belediyeye başvurur. Bu alanlarda konuta ait projeler, ipotekler gibi tüm detaylar incelenir. Elde edilen bilgiler ışında Binalar ve Konutlar Değerleme çalışmaları tamamlanır. Binanın satışına engel bir durum olup olmadığı bu şekilde öğrenilir. Gayrimenkul yerinde de incelenir. Mal sahibi, kiracı ya da yetkili biri tarafından gayrimenkul uzmanından alınan bilgiler ile projelerin uyumlu olup olmadığı kontrol edilir. Bu alanda konut değerleme raporu içinde binanın içi, dışı ve çevresine ait örnek fotoğraflarda bulunur. Hem kontrol yapan birey hem de değerleme uzmanı bu fotoğraflarla raporunu kontrol eder.